بلاگ

برش های گوهر و انواع آن؟

گوهرتراشی چیست؟؟

فرآیند برش و پرداخت سنگهای قیمتی گوهر تراشی نامیده می شود.

 

15 نوع محبوب و مشهور برش های سنگ های قیمتی

 

1.گران قیمت ترین برش:برلیان گرد

برش گرد این گرانترین برش را دارد (مخصوصاً برای الماس) و دارای بالاترین درجه درخشندگی در بین برش های دیگر است.

این سنگ دارای بیشترین وجه در هر سنگ جواهر است و نتایج آن معمولاً آتش فوق العاده و وضوح فوق العاده است. این برش بسیار طاقت فرسا است و برای انجام آن به زمان بیشتری نیاز است و همچنین تخصص بیشتر از طرف شخص برش دهنده و پرداخت کننده لازم دارد.

 

2.برش مربع زمرد

این برش ترکیبی از برش شاهزاده خانم و برش افسانه ای زمرد (برش مربع) است. این برش دارای گوشه های بریده، شکل مربع و چندین برش مرحله ای است که وضوح گوهر را افزایش می دهد. این برش برای اولین بار در سال 1902 ظاهر شد.

 

3.برش باگت

سنگ های قیمتی باگت مستطیل شکل هستند و به عنوان سنگ های برجسته ایده آل هستند. این نام از واژه ایتالیایی \”bachetta\” به معنی \”چوب\” و کلمه فرانسوی \”baguette\” که یک نان طولانی نان پخته شده است گرفته شده است. برش Baguette به دلیل تقارن و خطوط تمیز خود، دور از ظاهر التقاطی برش گرد درخشان است.

 

4.برش بریولت

بریولت سخت ترین برش است زیرا قسمتهای معمول الماس برش خورده را ندارد. یک جواهر بریده بریولت تنها دارای هشتاد و چهار وجه جداگانه خواهد بود. تعداد زیادی از اضلاع می تواند آتش (درخشندگی) مانند الماس و نگین های برش گرد براق ایجاد کند. یک قطعه فلز روی نوک نگین بریولت به شکل اشک چسبانده شده است تا برای آویزان کردن گوشواره استفاده شود.

 

5.برش کابوچون(تراش دامله)

برش کابوچون یکی از آشنا ترین برش های موجود است زیرا اغلب برای نگین های مقرون به صرفه که دارای جلای مومی هستند و شفاف و مات هستند استفاده می شود. نگین های کابوچون با چسب روی یک قاب چسبانده شده اند و قسمت بالایی آنها مانند بالش است. نام این برش از اصطلاح فرانسوی \”caboche\” به معنی \”سر\” گرفته شده است. برش کابوچون اغلب زمانی استفاده می شود که این جواهر دارای جلوه های بصری مانند گریه و یا جلوه چشم گربه و استریسم باشد.

 

6.تراش های بالشتی آنتیک

برش بالشتی آنتیک  که به آن اروپای قدیم نیز می گویند، تصویری مربع شکل از یک سنگ جواهر با میانگین شصت و چهار وجه است. همچنین به آن برش بالش کلاسیک گفته می شود و مدتها پیش برای کاهش هدر دادن سنگهای قیمتی در حین پردازش ابداع شد، بنابراین جواهرسازان قادر خواهند بود تا آنجا که ممکن است بیشتر از گوهر خام را حفظ کرده و در عین حال آتش و شفافیت آن را افزایش دهند.

 

7.برش زمرد

برش زمرد یکی دیگر از سنگ های قیمتی مستطیل شکل است که گوشه های آن به طور مشخص تراش خورده است. این برش به طور متوسط ​​پنجاه وجه دارد و مسلماً یکی از کمترین تعداد ضلع ها در مقایسه با برش های قبلی که قبلاً ذکر کردیم، وجود دارد.

علیرغم ضعف ظاهری برش زمرد، اشباع رنگ عمیق و زنده زمردها را به خوبی نشان می دهد و همچنان انتخاب کلاسیک برای زمردها و سنگ های قیمتی مربوطه باقی می ماند. شکل برش زمرد اجازه می دهد تا نور در داخل نگین ها پرتاب شود و درخشندگی آن را بیشتر برجسته کند

 

8.برش قلبی

برش قلب یک برش سنگ جواهر فانتزی است که دارای شکاف بالایی است. برش قلب یک مدل دقیق از شکل قلب زیبا نیست که اکثر مردم آن را می شناسند. در عوض، برش یک نگین بیضی شکل با انتهای نوک ایجاد می کند. جواهرات قلبی به طور متوسط ​​دارای پنجاه و نه وجه هستند که برای تحمل حداکثر آتش در هنگام برخورد با نور طبیعی طراحی شده اند.

جواهرات قلبی دارای تقارن بالایی هستند تا زیبایی خود را به حداکثر برسانند. کناره های نگین های قلبی نیز به گونه ای گرد شده اند که حرکت نور را در ساختار کریستالی سنگ تعادل می بخشد.

 

9.برش مارکیز

برش مارکیز دارای پنجاه و هفت جنبه جداگانه است و همچنین در دنیای جواهرات به عنوان برش ناوهت شناخته می شود. برش مارکیز برای ایجاد بیشترین درخشش با به حداکثر رساندن فضایی که در آن نور می تواند منعکس شود، طراحی شده است.

نوک سنگهای قیمتی برش خورده باید کاملاً با یکدیگر همسو باشند تا نگین بتواند کاملاً بر روی سطح صاف بنشیند. این امر احتمال تصادفات و خرد شدن متعاقب آن را کاهش می دهد.

 

10.برش هشت ضلعی

برش هشت ضلعی از روش برش مرحله ای در برش سنگ ها استفاده می کند و دارای چندین ردیف از جنبه های هم مرکز است. وقتی از زاویه ای به نگین نگاه می کنید، اضلاع هم مرکز مانند پله ها به نظر می رسند. یک برش متوسط ​​هشت ضلعی دارای پنجاه و سه وجه است و عمدتا برای نمایش مناطق عمیق تر ساختار کریستالی استفاده می شود. سنگهای قیمتی که دارای اجزای داخلی قابل مشاهده هستند، این واضحات را به وضوح نشان می دهند، بنابراین جواهرسازان مراقب هستند که تنها بهترین جواهرات را برای برش هشت ضلعی انتخاب کنند.

 

11.برش بیضی شکل

برش بیضی شکل اولین بار در قسمت دوم دهه 1950 توسط لازاره کاپلان طراحی شد. این برش به شکل قطره اشک با ته بیضی شکل است و ترکیبی آزمایشی از برش مارکیز و برش درخشان گرد است. به طرز شگفت انگیزی، دارای یکی از بالاترین تعداد وجوه در شصت و نه وجه است و گفته می شود که دارای آتش سوزی با کیفیت بالا از برش درخشان گرد در شکل خیره کننده فراتر از حد معمول است.

 

12.برش گلابی(قطره ای شکل)

برش گلابی سومین قطره اشکی است که در ناحیه ما وجود دارد و این برش را فقط می توان فرزند برش مارکیز اصلی و برش بیضی استاندارد توصیف کرد. برش گلابی تا انتها مخروط می شود و به لوئیس ون برکوم اعتبار داده می شود.

 

13.برش شاهزاده

قطعاً یکی از شناخته شده ترین برش ها، به ویژه برای حلقه های نامزدی، برش شاهزاده خانم به دلیل درخشندگی و زیبایی مورد علاقه بسیاری از افراد است. و چرا نباید زیبا باشد – این کوتاهترین نسخه مربعی از برش گرد درخشان است، گران ترین برش از همه آنها.

 

14.برش تابشی

برش تابشی در اصل شکل بالش گردتری از برش شاهزاده خانم است. برش تابشی که اولین بار توسط هنری گراسبارد در اواخر دهه هفتاد استفاده شد، دارای یک قسمت گرد و متقارن با ضریب فرم مربعی است. سلبریتی های هالیوود به دلیل انتخاب براق درخشان نسبت به دیگران مشهور هستند.

 

15.برش گرد

برش دور معادل برش دور درخشان نیست. این استاندارد آمریکایی شناخته می شود و دارای پنجاه و هفت جنبه قابل توجه است. گفته می شود که این برش از قرن 18 وجود داشته است و منشاء آن در ایتالیا، زیر دستان ماهر یک صیقل دهنده به نام Vincenzio Perruzzi از ونیز بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *